Color has no gender

Merino wool turtleneck pink Merino wool turtleneck pink
Vendor: paterns
Price: €114.05
check more
Pink merino wool beanie Pink merino wool beanie
Vendor: paterns
Price: €40.24
szt.
check more
Merino wool pink turtleneck Merino wool pink turtleneck
Vendor: paterns
Price: €114.05
check more
Merino wool blue dress Merino wool blue dress
Vendor: paterns
Price: €166.43
check more
Merino wool vest jacquard blue and pink Merino wool vest jacquard blue and pink
Vendor: paterns
Price: €94.46 €125.95
check more
  • discount
Merino wool skirt jacquard blue and pink Merino wool skirt jacquard blue and pink
Vendor: paterns
Price: €89.11 €118.81
check more
  • discount
MERINO WOOL PULLOVER BLUE MERINO WOOL PULLOVER BLUE
Vendor: paterns
Price: €106.90
check more
BLUE MERINO WOOL TURTLENECK BLUE MERINO WOOL TURTLENECK
Vendor: paterns
Price: €114.05
check more
Blue merino wool beanie Blue merino wool beanie
Vendor: paterns
Price: €40.24
szt.
check more
Pink merino wool blanket Pink merino wool blanket
Vendor: paterns
Price: €83.10
szt.
check more
Blue merino wool blanket Blue merino wool blanket
Vendor: paterns
Price: €83.10
szt.
check more
  • discount
  • discount

Jesienna kolekcja paterns “Kolor nie ma płci”

Najnowsza jesienna kolekcja paterns - Kolor nie ma płci - to manifest mody inkluzywnej. Prostymi środkami pokazujemy, że nie zgadzamy się na stereotypowy, sztuczny i krzywdzący podział na różowo błękitny świat. 

Ani kolor, ani moda w ogóle, nie mają płci! Płeć mają osoby, które tę modę noszą i mogą za jej pomocą tę płeć akcentować, maskować, jeśli tylko mają na to ochotę. Pamiętajcie, że tak naprawdę świat jest szaro-szary, a kolor powstaje dopiero w oku patrzącego.

Różowo-błękitny świat 

Świat według kolorów w dzisiejszym rozumieniu dzielimy od lat 40 XXwieku. 

Podział ten nikomu nie służy, a nawet szkodzi. Dlaczego? Bo pomaga utrwalać stereotypy. Od najmłodszych lat  pokazujemy dzieciom, że w zależności od fizycznej płci z którą się urodziły będą żyły w jednym z dwóch odrębnych światach. 

Dziewczynki w różowych sukienkach opiekować się będą różowymi lalkami i podawać  im obiadki na różowych talerzykach. Potem dorosłe kobiety płynnie wejdą w podporządkowaną rolę wobec swoich mężów, to one, a nie ich bracia zaopiekują się starzejącymi rodzicami. 

W tym samym czasie chłopcy naprawiają niebieskie ciężarówki używając  niebieskich narzędzi i nie płaczą, bo nie mogą okazać słabości. Jako dorośli mężczyźni częściej będą mieli problemy emocjonalne i rzadziej będą korzystać z pomocy psychologów. Trudniej też będzie im wywalczyć w sądzie opiekę nad dziećmi.

W dziewczynkach kształtujemy postawy opiekuńcze, wrażliwość i uległość, a w chłopcach zdolność rozwiązywania problemów, sprawność fizyczną i  odwagę. 

Podział ten krzywdzi obie strony, nie wspominając już o osobach niebinarnych, które mają problem z dopasowaniem się do jednej z tych grup. 

Moda inkluzywna to triumf indywidualizmu

Współczesna moda chce być inkluzywna, czyli nie chce wykluczać. Nie chodzi w niej o upodabnianie się do siebie, czy jak grzmią niektórzy zatracenie cech płciowych. Wręcz przeciwnie. Współczesna moda to triumf indywidualizmu. Dzięki ubraniom z drugiego obiegu i social mediom, które na piedestale stawiają coraz częściej uliczne stylizacje, a nie sylwetki z pokazów mody. Coraz ważniejsze staje się to jak nosi się ubrania, a nie jakie te ubrania są. Nie ważne już czy drogie, czy tanie. Czy używane czy nowe, czy kupione w dziale męskim czy kobiecym. Nie chodzi, o upodabnianie się kobiet do mężczyzn, ani mężczyzn do kobiet. Teraz chodzi o swobodne dopasowane ubrania do własnych preferencji i czerpanie z tysięcy lat rozwoju ludzkiej cywilizacji. 

Czy ta kolekcja zmieni świat?

Oczywiście, że nie. Podobnie jak Brat Pitt pozujący na czerwonym dywanie w spódnicy. Wyprodukowanie przez paterns kolekcji “kolor nie ma płci” nie zmieni świata, ale pokazuje szerszej grupie odbiorców inny niż powszechnie przyjęty sposób myślenia co powoduje ferment i przyczynia się do dyskusji, a dalej do zmiany.  

Join the Paterns family by signing up for our newsletter
up
Shop is in view mode
View full version of the site
Sklep internetowy Shoper.pl